LCSA Series 1 Results as of May 1, 2019

Results are final as of 8:07 on May 8, 2019

Non-Spin 1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF S1R1
4/3/2019  
S1R2
4/10/2019  
S1R3
4/17/2019  
S1R4
4/24/2019  
S1R5
5/1/2019  
Total Net
1st Restless Irwin 38-1 CB 93475 Donna DeSteph 168 1.0 (2.0) 1.5 (3.0) 1.0 8.5 3.5
2nd Pegasus Farr-DKRSN 37 23532 Bob Howell 87 (7.0 DNF) 1.0 1.5 1.0 (2.0) 12.5 3.5
3rd Red Frog Cal 34 0806 Randy Goodman 180 3.0 (4.0) 3.0 (4.0) 3.0 17.0 9.0
4th BaseRunner Tartan 37-2 21607 Larry Baun 153 2.0 3.0 (7.0 DNC) (5.0) 5.0 22.0 10.0
5th Brittany Pearson 34 135 Rudy Eash 174 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 24.0 10.0
6th Trouble Beneteau 46 93434 Alan Moore 102 (7.0 DNC) 5.0 5.0 (7.0 DNC) 7.0 DNF 31.0 17.0

Non-Spin 2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF S1R1
4/3/2019  
S1R2
4/10/2019  
S1R3
4/17/2019  
S1R4
4/24/2019  
S1R5
5/1/2019  
Total Net
1st Coeur d' Alene Crealock 37 183 Hank Giffin 189 1.0 (2.0) 1.0 (3.0) 1.0 8.0 3.0
2nd Wharf Rat Pearson 26 12583 Andy Spittler 222 1.0 OOD 1.0 (2.0) 1.0 (3.0) 8.0 3.0
3rd Kaleidoscope Hunter 30-2 WK 9805 Chris Whately 189 (2.0) 2.0 OOD (9.0 DNC) 2.0 2.0 17.0 6.0
4th Lew's Cruise C&C 32 23807 Larry Lewandowski 183 3.0 3.0 3.0 (4.0) (9.0 DNC) 22.0 9.0
5th Iris Irwin 31 MOD 60744 Claude Speed 243 4.0 (9.0 DNC) 4.0 OOD (9.0 DNC) 4.0 30.0 12.0
6th Never Give Up Island Packett 40 CTR SM 117 Rick Carrol 198 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 27.0
6th Lisette Endeavor 32 33 Larry VanHoose 222 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 27.0
6th Akvavit Albin Ballad 30 10001 Don Larsson 225 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 27.0

Spin Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF S1R1
4/3/2019  
S1R2
4/10/2019  
S1R3
4/17/2019  
S1R4
4/24/2019  
S1R5
5/1/2019  
Total Net
1st Elixir CS 40 5225 Chris French 117 (2.0) (4.0) 1.0 1.0 OOD 1.0 9.0 3.0
2nd Black Widow Irwin 38-1 CB 3230 Copeland / Gade / Girardin 153 (1.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 OOD 6.0 3.0
3rd Sydney's Smile C&C 24 14769 John Seely 234 (3.0) 2.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) 17.0 7.0
4th Hornet J-30 22 Karen Roberts 144 (7.0 DNC) 3.0 4.0 (7.0 DNC) 2.0 23.0 9.0
5th Quicky J-24 4049 Mike Veraldi 171 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 21.0
5th Virginia Lee C&C 36-1 CB 93295 Mike Brannon 141 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 21.0

S1R1 - Non-Spin 1 Fleet - 4/3/2019

Start: Spin and Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05, Distance: 5.44
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Restless Irwin 38-1 CB 93475 Donna DeSteph 168 19:25:18 1:20:18 1:05:04 0:00:00 1.0
2 BaseRunner Tartan 37-2 21607 Larry Baun 153 19:24:40 1:19:40 1:05:48 0:00:44 2.0
3 Red Frog Cal 34 0806 Randy Goodman 180 19:29:40 1:24:40 1:08:21 0:03:17 3.0
4 Pegasus Farr-DKRSN 37 23532 Bob Howell 87   DNF     7.0
4 Brittany Pearson 34 135 Rudy Eash 174   DNC     7.0
4 Trouble Beneteau 46 93434 Alan Moore 102   DNC     7.0

S1R2 - Non-Spin 1 Fleet - 4/10/2019

Start: Spin and Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Distance: 2.28
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pegasus Farr-DKRSN 37 23532 Bob Howell 87 18:29:51 0:24:51 0:21:33 0:00:00 1.0
2 Restless Irwin 38-1 CB 93475 Donna DeSteph 168 18:34:05 0:29:05 0:22:42 0:01:09 2.0
3 BaseRunner Tartan 37-2 21607 Larry Baun 153 18:35:21 0:30:21 0:24:32 0:03:00 3.0
4 Red Frog Cal 34 0806 Randy Goodman 180 18:39:29 0:34:29 0:27:39 0:06:06 4.0
5 Trouble Beneteau 46 93434 Alan Moore 102 18:43:23 0:38:23 0:34:30 0:12:58 5.0
6 Brittany Pearson 34 135 Rudy Eash 174   DNC     7.0

S1R3 - Non-Spin 1 Fleet - 4/17/2019

Start: Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Distance: 2.7
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Restless Irwin 38-1 CB 93475 Donna DeSteph 168 18:54:19 0:49:19 0:41:45 0:00:00 1.5
1 Pegasus Farr-DKRSN 37 23532 Bob Howell 87 18:50:40 0:45:40 0:41:45 0:00:00 1.5
3 Red Frog Cal 34 0806 Randy Goodman 180 18:56:17 0:51:17 0:43:11 0:01:26 3.0
4 Brittany Pearson 34 135 Rudy Eash 174 19:06:41 1:01:41 0:53:51 0:12:06 4.0
5 Trouble Beneteau 46 93434 Alan Moore 102 19:11:22 1:06:22 1:01:47 0:20:01 5.0
6 BaseRunner Tartan 37-2 21607 Larry Baun 153   DNC     7.0

S1R4 - Non-Spin 1 Fleet - 4/24/2019

Start: Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Distance: 3.36
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pegasus Farr-DKRSN 37 23532 Bob Howell 87 19:03:19 0:58:19 0:53:27 0:00:00 1.0
2 Brittany Pearson 34 135 Rudy Eash 174 19:17:47 1:12:47 1:03:02 0:09:36 2.0
3 Restless Irwin 38-1 CB 93475 Donna DeSteph 168 19:17:31 1:12:31 1:03:07 0:09:40 3.0
4 Red Frog Cal 34 0806 Randy Goodman 180 19:25:58 1:20:58 1:10:53 0:17:27 4.0
5 BaseRunner Tartan 37-2 21607 Larry Baun 153 19:25:09 1:20:09 1:11:35 0:18:08 5.0
6 Trouble Beneteau 46 93434 Alan Moore 102   DNC     7.0

S1R5 - Non-Spin 1 Fleet - 5/1/2019

Start: Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 1835, Distance: 5.35
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Restless Irwin 38-1 CB 93475 Donna DeSteph 168 19:36:23 1:01:23 0:46:24 0:00:00 1.0
2 Pegasus Farr-DKRSN 37 23532 Bob Howell 87 19:29:47 0:54:47 0:47:02 0:00:37 2.0
3 Red Frog Cal 34 0806 Randy Goodman 180 19:38:17 1:03:17 0:47:14 0:00:50 3.0
4 Brittany Pearson 34 135 Rudy Eash 174 19:39:28 1:04:28 0:48:57 0:02:33 4.0
5 BaseRunner Tartan 37-2 21607 Larry Baun 153 19:38:04 1:03:04 0:49:25 0:03:01 5.0
6 Trouble Beneteau 46 93434 Alan Moore 102   DNF     7.0

S1R1 - Non-Spin 2 Fleet - 4/3/2019

Start: Non-Spin 2, Finishes: Finish time, Time: 18:00, Distance: 2.72
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Coeur d' Alene Crealock 37 183 Hank Giffin 189 18.40.04 0:40:04 0:31:30 0:00:00 1.0
1 Wharf Rat Pearson 26 12583 Andy Spittler 222   OOD     1.0
3 Kaleidoscope Hunter 30-2 WK 9805 Chris Whately 189 18:43.14 0:43:00 0:34:26 0:02:56 2.0
4 Lew's Cruise C&C 32 23807 Larry Lewandowski 183 18:45:52 0:45:52 0:37:34 0:06:04 3.0
5 Iris Irwin 31 MOD 60744 Claude Speed 243 18:53:44 0:53:44 0:42:43 0:11:13 4.0
6 Never Give Up Island Packett 40 CTR SM 117 Rick Carrol 198   DNC     9.0
6 Lisette Endeavor 32 33 Larry VanHoose 222   DNC     9.0
6 Akvavit Albin Ballad 30 10001 Don Larsson 225   DNC     9.0

S1R2 - Non-Spin 2 Fleet - 4/10/2019

Start: Non-Spin 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Distance: 2.28
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wharf Rat Pearson 26 12583 Andy Spittler 222 18:29:33 0:29:33 0:21:07 0:00:00 1.0
2 Coeur d' Alene Crealock 37 183 Hank Giffin 189 18:29:24 0:29:24 0:22:13 0:01:06 2.0
2 Kaleidoscope Hunter 30-2 WK 9805 Chris Whately 189 OOD OOD     2.0
4 Lew's Cruise C&C 32 23807 Larry Lewandowski 183 18:33:31 0:33:31 0:26:34 0:05:27 3.0
5 Iris Irwin 31 MOD 60744 Claude Speed 243   DNC     9.0
5 Never Give Up Island Packett 40 CTR SM 117 Rick Carrol 198   DNC     9.0
5 Lisette Endeavor 32 33 Larry VanHoose 222   DNC     9.0
5 Akvavit Albin Ballad 30 10001 Don Larsson 225   DNC     9.0

S1R3 - Non-Spin 2 Fleet - 4/17/2019

Start: Non-Spin 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Distance: 2.7
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Coeur d' Alene Crealock 37 183 Hank Giffin 189 18:49:36 0:49:36 0:41:06 0:00:00 1.0
2 Wharf Rat Pearson 26 12583 Andy Spittler 222 18:52:02 0:52:02 0:42:03 0:00:57 2.0
3 Lew's Cruise C&C 32 23807 Larry Lewandowski 183 19:01:43 1:01:43 0:53:29 0:12:23 3.0
4 Iris Irwin 31 MOD 60744 Claude Speed 243   OOD     4.0
5 Kaleidoscope Hunter 30-2 WK 9805 Chris Whately 189   DNC     9.0
5 Never Give Up Island Packett 40 CTR SM 117 Rick Carrol 198   DNC     9.0
5 Lisette Endeavor 32 33 Larry VanHoose 222   DNC     9.0
5 Akvavit Albin Ballad 30 10001 Don Larsson 225   DNC     9.0

S1R4 - Non-Spin 2 Fleet - 4/24/2019

Start: Non-Spin 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Distance: 2.4
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wharf Rat Pearson 26 12583 Andy Spittler 222 18:56:15 0:56:15 0:47:22 0:00:00 1.0
2 Kaleidoscope Hunter 30-2 WK 9805 Chris Whately 189 18:57:58 0:57:58 0:50:24 0:03:02 2.0
3 Coeur d' Alene Crealock 37 183 Hank Giffin 189 18:59:20 0:59:20 0:51:46 0:04:24 3.0
4 Lew's Cruise C&C 32 23807 Larry Lewandowski 183 19:35:43 1:35:43 1:28:24 0:41:02 4.0
5 Iris Irwin 31 MOD 60744 Claude Speed 243   DNC     9.0
5 Never Give Up Island Packett 40 CTR SM 117 Rick Carrol 198   DNC     9.0
5 Lisette Endeavor 32 33 Larry VanHoose 222   DNC     9.0
5 Akvavit Albin Ballad 30 10001 Don Larsson 225   DNC     9.0

S1R5 - Non-Spin 2 Fleet - 5/1/2019

Start: Non-Spin 2, Finishes: Finish time, Time: 1830, Distance: 5.35
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Coeur d' Alene Crealock 37 183 Hank Giffin 189 19:31:15 1:01:15 0:44:24 0:00:00 1.0
2 Kaleidoscope Hunter 30-2 WK 9805 Chris Whately 189 19:33:08 1:03:08 0:46:17 0:01:53 2.0
3 Wharf Rat Pearson 26 12583 Andy Spittler 222 19:36:30 1:06:30 0:46:42 0:02:18 3.0
4 Iris Irwin 31 MOD 60744 Claude Speed 243 20:00:09 1:30:09 1:08:29 0:24:05 4.0
5 Lew's Cruise C&C 32 23807 Larry Lewandowski 183   DNC     9.0
5 Never Give Up Island Packett 40 CTR SM 117 Rick Carrol 198   DNC     9.0
5 Lisette Endeavor 32 33 Larry VanHoose 222   DNC     9.0
5 Akvavit Albin Ballad 30 10001 Don Larsson 225   DNC     9.0

S1R1 - Spin Fleet - 4/3/2019

Start: Spin and Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05, Distance: 5.44
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Black Widow Irwin 38-1 CB 3230 Copeland / Gade / Girardin 153 19:22:19 1:17:19 1:03:27 0:00:00 1.0
2 Elixir CS 40 5225 Chris French 117 19:19:53 1:14:53 1:04:17 0:00:50 2.0
3 Sydney's Smile C&C 24 14769 John Seely 234 19:40:38 1:35:38 1:14:25 0:10:58 3.0
4 Hornet J-30 22 Karen Roberts 144   DNC     7.0
4 Quicky J-24 4049 Mike Veraldi 171   DNC     7.0
4 Virginia Lee C&C 36-1 CB 93295 Mike Brannon 141   DNC     7.0

S1R2 - Spin Fleet - 4/10/2019

Start: Spin and Non-Spin 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Distance: 2.28
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Black Widow Irwin 38-1 CB 3230 Copeland / Gade / Girardin 153 18:32:30 0:27:30 0:21:41 0:00:00 1.0
2 Sydney's Smile C&C 24 14769 John Seely 234 18:39:03 0:34:03 0:25:09 0:03:28 2.0
3 Hornet J-30 22 Karen Roberts 144 18:38:20 0:33:20 0:27:52 0:06:11 3.0
4 Elixir CS 40 5225 Chris French 117 18:37:20 0:32:20 0:27:53 0:06:12 4.0
5 Quicky J-24 4049 Mike Veraldi 171   DNC     7.0
5 Virginia Lee C&C 36-1 CB 93295 Mike Brannon 141   DNC     7.0

S1R3 - Spin Fleet - 4/17/2019

Start: Spin, Finishes: Finish time, Time: 1805, Distance: 2.7
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Elixir CS 40 5225 Chris French 117 18:38:54 0:33:54 0:28:38 0:00:00 1.0
2 Black Widow Irwin 38-1 CB 3230 Copeland / Gade / Girardin 153 18:44:11 0:39:11 0:32:18 0:03:40 2.0
3 Sydney's Smile C&C 24 14769 John Seely 234 19:01:41 0:56:41 0:46:09 0:17:31 3.0
4 Hornet J-30 22 Karen Roberts 144 19:01:06 0:56:06 0:49:37 0:20:59 4.0
5 Quicky J-24 4049 Mike Veraldi 171   DNC     7.0
5 Virginia Lee C&C 36-1 CB 93295 Mike Brannon 141   DNC     7.0

S1R4 - Spin Fleet - 4/24/2019

Start: Spin, Finishes: Finish time, Time: 1805, Distance: 3.36
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Elixir CS 40 5225 Chris French 117   OOD     1.0
1 Black Widow Irwin 38-1 CB 3230 Copeland / Gade / Girardin 153 19:11:11 1:06:11 0:57:37 0:00:00 1.0
3 Sydney's Smile C&C 24 14769 John Seely 234 19:31:20 1:26:20 1:13:14 0:15:37 2.0
4 Hornet J-30 22 Karen Roberts 144   DNC     7.0
4 Quicky J-24 4049 Mike Veraldi 171   DNC     7.0
4 Virginia Lee C&C 36-1 CB 93295 Mike Brannon 141   DNC     7.0

S1R5 - Spin Fleet - 5/1/2019

Start: Spin, Finishes: Finish time, Time: 1835, Distance: 5.35
Rank Boat Class SailNo Captain PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Elixir CS 40 5225 Chris French 117 19:27:09 0:52:09 0:41:43 0:00:00 1.0
1 Black Widow Irwin 38-1 CB 3230 Copeland / Gade / Girardin 153   OOD     1.0
3 Hornet J-30 22 Karen Roberts 144 19:35:09 1:00:09 0:47:19 0:05:36 2.0
4 Sydney's Smile C&C 24 14769 John Seely 234   DNC     7.0
4 Quicky J-24 4049 Mike Veraldi 171   DNC     7.0
4 Virginia Lee C&C 36-1 CB 93295 Mike Brannon 141   DNC     7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 7
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com